Ndërlidhjet

Temperatura rekorde në Rusi


Vala e nxehtë ka përfshirë Rusinë. Instituti Meteorologjik i Moskës ka regjistuar temperaturën prej 35 gradësh, që është më e larta në historinë e këtij qyteti. Temperaturat nuk kanë gjasa të zbresin as në ditët në vijim.

Ato po shkaktojnë probleme shëndetësore në veçanti te të moshuarit dhe fëmijët.

Organizatat për mbrojtjen e mjedistit jetësor thonë se temperaturat e larta janë rezultat e i ngrohjes globale, por meteorologët pohojnë se është ende herët për të nxjerrë konkludime të tilla.

XS
SM
MD
LG