Ndërlidhjet

Vdes Judt, një ndër historianët më në zëToni Judt, një nga historianët më të respketuar të historisë së Evropës është ndarë nga jeta në moshën 62 vjeçare. Judt është autor i librit me titull "Postwar" pse "Paslufta", një botim prej 900 faqesh mbi historinë moderne të Evropës.

Historiani britanik u nda nga jeta në Nju Jork, ku punonte prej vitesh.

Judt, hebrej, njihet dhe si një ndër kritikët e idelogjisë së majtë hebreje, të cilës i përkiste në rininë e vetë. Historiani nuk ka kursyer nga kritikat as shtetin izraelit.
XS
SM
MD
LG