Ndërlidhjet

Shtohen zhdukjet e njerezëve në Ingusheti


Numrit të rasteve të zhdukjes së njerëzëve pa gjurmë në Ingusheti është shtuar edhe me katër raste të reja të muajve të fundit.

Sipas Organizatës Joqeveritare Ruse, “Memorial”, kjo mund të shtyejë më shumë të rinj që të bashkohen me forcat rebele pasi frikësohen se mund të rrëmbehën nga forcat e sigurimit.

Gazeta ruse, “Komersant” raporton se rreziku që më shumë të rinjë të bashkohen me lëvizjet rebele ka qenë tema e bisedimeve të fundit të Presidentit rus, Dmitri Medvedev me liderët e Ingushetisë dhe ata të Çeçenisë.
XS
SM
MD
LG