Ndërlidhjet

Inzko: Bosnja në BE në 2020Bosnje-Hercegovina mund të anëtarësohet në Bashkimin Evropian pas dhjetë vitesh, tha Valentin Inzko, i dërguari ndërkombëtar në Sarajevë.

Inzko shtoi se ata që mendonin se Bosnja mund të anëtarësohet në vitin 2014, që përkon me 100 vjetorin e vrasjes së Franc Ferdinandit, çfarë shënoi dhe fillimin e Luftës së Parë Botërore, janë “ëndërrimtarë”.

“2020 është një afat më realist, nëntë ose dhjetë vjetë është një prespektivë më e pranueshme”, tha Inzko në Parlamentin Evropian.
XS
SM
MD
LG