Ndërlidhjet

Zgjedhje presidenciale në Brazil


Në Brazil janë hapur qendrat e votimit për të zgjedhur pasardhësin e Presidentit aktual, Luiz Inacio Lula de Silva. Hulumtimet e opinionit tregojnë se kandidatja e preferuar e
de Silves, Dilma Rusef, mund të fitoi zgjedhjet dhe të bëhet e para Presidente femër e Brazilit.

Ish ministrja, Rusef, ka premtuar se do të vazhdoi rrugën e politikave majtiste të de Silvas, nëse ajo do të zgjedhet si President.

Në Brazil, rreth 136 milion banorë kanë të drejtë vote.
XS
SM
MD
LG