Ndërlidhjet

Pengohet vizita e ministres franceze në GazaProtestuesit palestinezë kanë penguar sot vizitën e ministres palestineze Mishel Aliot-Mari në Rripin e Gazës, duke iu vërsulur makinës së saj, në kohën kur ajo mbërriti në territorin që sundohet nga Hamasi.

Dhjetra protestues u përpoqën ta bllokojnë makinën e ministres Aliot-Mari nga vendkalimi Erez në Izrael, dhe pastaj u mblodhën para zyrës së Kombeve të Bashkuara, e cila ishte ndalesa e parë e saj.

Protestuesit ishin zemëruar nga komentet e ministres franceze të bëra dje në Izrael, ku ajo foli në mbështetje të ushtarit izraelit, i cili mbahet nga Hamasi, por nuk i përmendi hallet e palestinezëve në burgjet izraelite.
XS
SM
MD
LG