Ndërlidhjet

SHBA: Tranzicioni në Egjipt të filloj menjëherë


Qeveria amerikane e ka dënuar dhunën në Egjipt dhe ka kërkuar fillimin e menjëhershëm të trazicionit të autoritetit.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Robert Gibs, mëtutje tha se “tranzicioni kuptimplotë duhet t’i përfshijë zërat opozitarë dhe partitë e involvuara”.

“Koha për tranzicion ka ardhur dhe kjo kohë është tash. Populli i Egjiptit nevojitet të shohë ndryshim. Ne e dimë se tranzicioni kuptimplotë duhet t’i përfshijë zërat opozitarë dhe partitë, që janë të involvuara në proces, derisa ne po lëvizim drejt zgjedhjeve të lira dhe korrekte”, tha Robert Gibs.
XS
SM
MD
LG