Ndërlidhjet

Hejg: Të armatosen kundërshtarët e regjimit të Gadafit.Bashkësia ndërkombëtare do të duhej ta shqyrtojë mundësinë e armatosjes së kundërshtarëve të Moamer Gadafit, deklaroi sekretari i jashtëm britanik, Uiliam Hejg.

Ai theksoi se mbetja e Gadafit në pushte do të ishte e tmerrshme për libianët.

Në 26 shkurt, Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara i vendosi sanksione Libisë, ndërsa Franca dhe Britania kërkuan vendosjen edhe të zonës së ndalim fluturimit mbi Libi.
XS
SM
MD
LG