Ndërlidhjet

Kabul: Nga ndërhyrja e NATO-s, një civil dhe 6 talibanë të vrarë


Zyrtarët e Afganistanit thonë se forcat e NATO-s kanë vrarë një civil dhe gjashtë militantë talibanë, në pjesën juglindore të këtij vendi.

Një zëdhënës lokal tha se mbrëmë forcat speciale të NATO-s ishin lëshuar nga helikopterët për ta bastisur në shtëpi në Zurmat të provincës Paktia.

Sipas tij, 10 civilë të tjerë janë plagosur, përfshirë gra dhe fëmijë.

NATO-ja ka konfirmuar se një luftë me të shtëna kishte shpërthyer gjatë një operacioni në atë hapësirë, për gjetjen e liderit të rrjetit terrorist Haqqani. NATO-ja tha se një grua ishte vrarë në këtë luftim, ndërsa ishin plagosur shtatë civilë.

Ndërhyrjet dhe viktimat civile kanë krijuar tensione ndërmjet presidentit afgan, Hamid Karzai, dhe forcave ndërkombëtare.
XS
SM
MD
LG