Ndërlidhjet

Rusia mikëpritëse e kampionatit të hokejit 2016


Kampionati botëror i hokejit në akull për vitin 2016 do të mbahet në Moskë dhe Shën Peterburg. Rusia e fitojë garën për të drejten që të organizojë kampionatin pasi rivalët e vetëm, Danimarka dhe Ukraina, u tërhoqen gjatë një kongresi ndërkombëtarë për këtë lloj të sportit që u mbajt në kryeqytetin sllovak, Bratislavë.

Kryeministri rus, Vladimir Putin, ka marrë pjesë në këtë kongres që të përkrahë aplikimin e shtetit të tij për organizimin e këtij kampionati në vitin 2016.
XS
SM
MD
LG