Ndërlidhjet

Edhe Rumania bojkoton Samitin e Varshavës


Rumania konfirmoi se presidenti i saj, Trajan Bashesku, nuk do të marrë pjesë në Samitin e Varshavës, në shenjë proteste ndaj pjesëmarrjes së Kosovës.

“Rumania nuk mund të jetë prezente në një ngjarje me një entitet të panjohur”, thuhet në njoftim.

Shteti rumun është njëri nga pesë vendet e Bashkimit Evropian që nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës.

Pjesëmarrjen në takim, për shkak të prezencës së presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga, do ta bojkotojë edhe Serbia.

Samiti i Varshavës mbledh liderët e shteteve të Evropës qendrore si dhe presidentin amerikan, Barak Obama.
XS
SM
MD
LG