Ndërlidhjet

Marrëveshja Greqi - FMN, euro fiton kundrejt dollarit


Euro ka fituar sërish terren ndaj dollarit pasi Greqia arriti marrëveshjen e re me BE-në dhe FMN-së për pakon shpëtuese të ekonomisë së saj si dhe të dhënave dëshpëruese të vendeve të punës duke e thyer optimizmin për rimëkëmbjen e ekonomisë amerikane.

Marrëveshja greke me FMN lehtësojë shqetësimet rreth një kthimi prapa në çështjen e 160 miliard dollarëve të cilat ishin premtuar nga FMN dhe BE-ja për Greqinë.

Në të njejtën kohë, Departamenti amerikan i punësimit raportojë një shifër modeste të vendeve të reja të punës, pikërisht 56 mijë vende pune që janë gjeneruar vetëm për muajin maj, një të katërten e ratës që ishte raportuar për tre muajt e mëparshëm.
XS
SM
MD
LG