Ndërlidhjet

Timoshenko përjashtohet nga gjykata


Ish-kryeministrja e Ukrainës Julia Timoshenko është dëbuar nga dhoma e gjykatës në procesin e saj gjyqësor për keqpërdorimin e detyrës zyrtare, për shkak se e ka quajtur gjykatësin “mostrum”.

Procesi, që nisi muajin e kaluar, është percjellë me parregullsi dhe ndërprerje.

Udhëheqësja e kryesore e opozitës në Ukrainë, akuzohet se ka keqpërdorur postin e saj me nënshkrimin e një marrëveshje të gazit natyror me Rusinë në vitin 2009.

Timoshenko ka hedhur poshtë akuzat si të motivuara politikisht.
XS
SM
MD
LG