Ndërlidhjet

Klinton: SHBA mbështetë Indinë në luftën kundër terrorizmit


Sekretarja amerikane e shtetit Hillari Klinton, premtoi sot për t’i dhënë mbështetje të plotë Indisë në përpjekjet për tu mbrojtur nga sulmet terroriste.

Klinton e bëri këtë koment në një takim me Ministrin e Jashtëm indian në Nju Delhi, më pak se një javë pas shpërthimeve ku u vranë 19 persona në kryeqytetin Mumbai.

Çështjet që pritet të dominojë bisedimet midis Klintonit dhe zyrtarëve indianë, përfshijnë luftën kundër terrorizmit, shqetësimet e Indisë në lidhje me mbështetjen e dyshuar për militantët nga fqinjët e Pakistanit, tërheqja e SHBA-së nga Afganistani, si dhe zhvillimeve në lidhje me çështjet ekonomike.

XS
SM
MD
LG