Ndërlidhjet

Mubarak mohon të gjitha akuzat


Ish-presidenti egjiptian Hosni Mubarak i ka mohuar të gjitha akuzat kundër tij në fillimin e gjyqit ndaj tij, i cili ka nisur sot në Kajro.

"Unë plotësisht i mohoj të gjitha këto akuza", ka thënë ai.

Mubarak është akuzuar për korrupsion dhe komplote për të vrarë protestuesit gjatë kryengritjes së muajit shkurt që i dhanë fund sundimit të tij afro 30-vjeçar.

Nëse shpallet fajtor për vrasjen e protestuesve anti-regjimit, ai mund të përballet me dënimin me vdekje.

Djemtë e tij, Gamal dhe Alaa, që u shfaqen në një rrethojë të hekurt, po ashtu janë deklaruar si të pafajshëm për akuzat e mashtrimit.

Mubarak, dy djemtë e tij, ish-ministri i brendshëm dhe gjashtë zyrtarë të tjerë të lartë të policisë përballen me akuza të ngjashme.

83-vjeçari Mubarak u soll në një barelë në sallën e gjyqit, ndërsa avokati i tij mbrojtës ka treguar se Mubarak është sëmurë rëndë.

850 persona janë vranë gjatë kryengritjes se Mubarak duke detyruar atë të jap dorëheqjen në shkurt.

XS
SM
MD
LG