Ndërlidhjet

Irinej: Kundër ndarjes së Kosovë


Kreu i Kishës Ortodokse serbe, Patriarku Irinej është shprehur kundër ndarjes së Kosovës.

Në një intervistë që është publikuar sot, Irinej tha se “duhet bërë përpjekje të mdha për të siguruar që Kosova në tersin e saj të jetë pjesë e Serbisë”, tha ai.

Me tutje ai theksoi se “asnjëherë nuk e ka përkrah iden se Kosova nuk është serbe dhe çfarëdo ndarje do të nënkuptonet që shteti po tehiqet nga Kosova”.

Sipas tij “në veri serbët po luftojn për një formë të pavarësisë por, kjo është një pjesë e vogël simbolike e Kosovës.
XS
SM
MD
LG