Ndërlidhjet

Kinë: Kombet e Bashkuara të luajnë rolin udhëheqës në Libi


Kina ka bërë thirrje për një pajtim politik në Libi dhe thotë se Kombet e Bashkuara duhet të luajnë rolin udhëheqës në rindërtimin e vendit të goditur.

Ministri i jashtme i Kinës Jang Jieqi është shprehur se me rrezimin e regjimit të Muhamer Gadafi, OKB-ja, duhet ta ketë prirorite dhe detyrë urgjente rindertimin e ketij vendi.

Jang tha se OKB-ja duhet të marrë rolin udhëheqës në marrëveshjet pas konfliktit, duke bashkëpunuar me Ligen Arabe, Bashkimin Afrikan dhe organizatat e tjera rajonale.
XS
SM
MD
LG