Ndërlidhjet

Tribunali i Hagës vendos për Kabashin


Tribunali Ndërkombëtar për Krime Lufte në Hagë pritet që sot të shpallë aktgjykimin për Shefqet Kabashin, ish pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Kabashi akuzohet për shpërfillje të gjykatës, duke qenë se ka refuzuar të përgjigjet në pyetjet e Prokurorisë, e cila Kabashin e cilëson si dëshmitar kyç në rastin kundër Ramush Haradinajt, Idriz Balajt dhe Lahi Brahimajt.

Më 26 gusht të këtij viti, Kabashi ka pranuar fajësinë në akuzat e ngritura kundër tij.
XS
SM
MD
LG