Ndërlidhjet

BE-ja dhe Ukraina zhvillojnë sot një samit


Një samit ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Ukrainës do të zhvillohet sot në Kiev.

Samiti pritej të shënohej edhe me nënshkrimin e një marrëveshje asocimi në mes të BE-së dhe Ukrainës.

Megjithatë, burgosja e ish kryeministres ukrainase, Julia Timoshenko ka përkeqësuar marrëdhëniet.

BE-ja dëshiron që presidenti, Viktor Janukoviq ta lirojë Timoshenkon, e cila u dënua në tetor me shtatë vite burg për shpërdorim detyre.

Pavarësisht burgosjes së saj, Timoshenko pritet të lëshojë një apel nga qelia e burgut të saj sot, duke bërë thirrje për nënshkrimin e marrëveshjes së asocimit për të mirën e Ukrainës.
XS
SM
MD
LG