Ndërlidhjet

Një valë qetësie mbizotëron sot qendrën e Kajros


Një vale qetësie ka mbizotëruar sot në qendrën e Kajros, pas përleshjeve gjatë natës mes protestuesve dhe trupave të sigurisë ku mbetën të paktën dy të vdekur.

Gazeta shtetërore, Al-Ahram, citoi dëshmitarët duke thënë se përleshjet shpërthyen kur ushtria dhe forcat e sigurisë u përpoqën për të shpërndarë protestuesit e mbledhur në sheshin Tahrir sot herët në mëngjes.

Viktimat e fundit e sollën deri në 12 numrin e njerëzve të vrarë nga përleshjet që filluan të premten.

Qindra njerëz janë të plagosur, sipas shifrave të qeverisë.

Ndërkohë që sekretarja amerikane e shtetit, Hilari Klinton dhe sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, kanë shprehur shqetësimet e tyre lidhur me situatën në Egjipt.
XS
SM
MD
LG