Ndërlidhjet

Çekia shpall 3 ditë zie për Havelin


Qeveria e Çekisë ka shpallur tri ditë zie –nga e mërkura deri të premten, kur nën nderime te larat shtetërore do të varroset shkrimtari, disidenti dhe presidenti i fundit i Çekosllovakisë, dhe presidenti i parë i Çekisë së pavarur, Vaclav Havel.

Ai vdiq të dielën në vilën e tij në Hradeçek në malet Kërkonoshe, në moshën 75 vjeçare.

Mediat raportojnë se në funeralin e tij do të marrin pjesë burrështetas të ndryshëm botërorë.
XS
SM
MD
LG