Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 22 dhjetorin në vite...


Fotografi ilustruese
1972 - Një tërmet me magnitudë 6.2 godet Managuan, në Nikaragua, ku mbetën të vdekur më shumë se 12 mijë njerëz.

1731
– Holandezët protestojnë kundër taksave të mishit.

1807 – Kongresi vendos embargo, për të detyruar paqen midis Britanisë dhe Francës.

1882 – Tomas Edison krijoi vargun e parë të dritave për zbukurimin e pishës së Vitit të Ri.

1894 – U formua asociacioni i golfistëve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Nju Jork.

1930 – 9 vende të Evropës Perëndimore nënshkruan Konventën e Oslos.

1956 – Trupat e fundit ushtarake të Britanisë së Madhe dhe të Francës largohen nga Egjipti.

1963 – Përfundon zyrtarisht 30 ditëshi i periudhës së zisë për presidentin amerikan Xhon F. Kenedi.

1988 - Afrika e Jugut nënshkruan marrëveshje për dhënien e pavarësisë Afrikës Perëndimore.

1990 – Iraku njoftoi se kurrë nuk do të heqë dorë nga Kuvajti.(g.k.)
XS
SM
MD
LG