Ndërlidhjet

Irani teston dy raketa me rreze të gjata


Një komandant i marinës iraniane thotë se Irani do të testojë sot dy raketa me rreze të gjata, në ditën e fundit të ushtrimeve të tyre detare në Gji.

Komenti erdhi në televizionin shtetëore nga zëvendës komandanti i marinës, Mahmud Musavi, një ditë pasi Irani tha se kishte arritur një përparim në zhvillimin e karburantit bërthamor dhe se gjithashtu kishte testuar një raketë të re shpëtimi, gjatë ushtrimeve detare në Gji.

Irani ka mbajtur një ushtrim detar 10 ditor në afërsi të Ngushticës së Hormuzit, korsia e transportit të Gjirit, përmes së cilit kalon më shumë se një e treta e cisternave të naftës në botë.
XS
SM
MD
LG