Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 20 janarin në vite…


2009 - Barak Obama u betua si presidenti i parë afrikano-amerikan i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

1783 - Britania nënshkruan një marrëveshje paqeje me Francën dhe Spanjën, të cilat u bënë aleate kundër saj në Luftën Amerikane për pavarësi.

1801 - John Marshall u emërua kryetar i drejtësisë së Shteteve të Bashkuara.

1841 - Hong Kong u dorëzua në Britaninë e Madhe.

1869 - Elizabet Kadi Stanton bëhet gruaja e pare që dëshmoi para Kongresit.

1891 - U luajt loja e parë e basketbollit, në Kaliforni.

1942 - Zyrtarët nazistë arritën në një "zgjidhje përfundimtare", ku bënë thirrje për shfarosje të hebrenjve të Evropës, gjatë një konference në Liqenin e Vanse në Berlin.

1941 - Hitleri takohet me Musolinin dhe ofron ndihmë në Shqipëri dhe Greqi.

1961- Xhon F. Kenedi u betua si presidenti i 35 i Shteteve të Bashkuara.

1981 - Iran lëshoi 52 amerikanët e mbajtur peng për 444 ditë.(g.k.)
XS
SM
MD
LG