Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 15 shkurtin në vite…


Ilustrim
1564 - Astronomi italian Galileo Galilei, u lind në Piza të Italisë.

1764 - U themelua qyteti i Shën Luigjit.

1804 - Nju Xhersi bëhet shteti i fundit në SHBA që shfuqizon skllavërinë.

1933 - Presidenti amerikan Franklin D. Rusevelt i shpëtoi një atentati në Majami.

1940 - Hitleri tha që të gjitha anijet britanike tregtare, do të konsiderohen si anije luftarake.

1942 - Forcat britanike u dorëzuan në Singapor, të rrethuara nga ushtria e gjeneralit japonez Jamashita Tomojuki.

1950 - Josef Stalin dhe Mao Tse-tung nënshkruajnë një traktat të përbashkët të mbrojtjes në Moskë.

1965 - Flamuri i Kanadasë është ngritur për herë të parë.

1974 - Stacionet e gazit në Amerikë, kërcënuan që do të mbyllen për shkak të politikave federale të karburantit.

1989 - Bashkimi Sovjetik njoftoi se trupat e tij të fundit e kishin lënë Afganistanin, pas më shumë se nëntë vjet të ndërhyrjes ushtarake.(g.k.)
XS
SM
MD
LG