Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 9 marsin në vite…


Barbi...

1959 - Kukulla Barbi doli për here të parë në shitje, në një panair lodrash në Nju Jork.

1617 - Traktati Stolbovo përfundon pushtimin e Veriut të Rusisë nga trupat suedeze.

1796 - Napoleon Bonaparta u martua me Josefin de Beauharnais.

1841 - Skllevërit rebelë, që sekuestruan një anije spanjolle vitin 1839, u liruan nga Gjykata e Lartë, pavarësisht kërkesave spanjolle për ekstradimin.

1911 - Financimi për pesë anije luftarake të reja, u shtua në buxhetin e ushtrisë britanike.

1932 - Eamon De Valera zgjidhet president i Irlandës së Lirë, dhe premton për të shfuqizuar besnikërinë ndaj Kurorës Britanike.

1936 - Shtypi gjerman paralajmëron se të gjithë hebrenjtë që do të votojnë në zgjedhjet e ardhshme, do të arrestohen.

1959 - Kukulla Barbi doli për here të parë në shitje, në një panair lodrash në Nju Jork.

1968 - Gjenerali amerikan William Uestmorland, kërkoi 206 mijë trupa ushtarakë tjerë për në Vietnam.

1992 - Ish kryeministri izraelit Menaçem Begin, vdiq në moshën 78 vjeçare.

1997 - Këngëtari i muzikës hip-hop Notorious B.I.G. u vra në Los Anxhelos, në moshën 24 vjeçare.(g.k.)
XS
SM
MD
LG