Ndërlidhjet

Siri: Dy shpërthime i goditën ndërtesat e sigurisë në Damask


Kofi Anan
Televizioni shtetëror i Sirisë ka raportuar se dy bomba i kanë goditur ndërtesat e sigurisë në kryeqytetin e Sirisë, Damask, duke i vrarë disa policë dhe civilë.

Por, televizioni nuk e ka dhënë menjëherë numrin e viktimave eventuale nga sulmi i sotëm.

Sulmi ishte shkaktuar nga makinat e mbushura me materje eksploduese.

Këto shpërthime ndodhën dy ditë pasi u shënua njëvjetori i kryengritjes kundër presidentit Bashar al-Asad.

Nga ana tjetër, i dërguari i OKB-së dhe Ligës Arabe për Sirinë, Kofi Anan, ka kërkuar nga Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara, që të jetë unik në përpjekjet e tij për përfundimin e dhunës, e cila Sirinë e ka sjellur në prag të luftës civile.
XS
SM
MD
LG