Ndërlidhjet

Rusia të përgatitet "për t'iu kundërvënë SHBA-së"


Presidenti në largim i Rusisë, Dimitri Medvedev.
Presidenti në largim i Rusisë, Dimitri Medvedev, ka thënë se ushtria ruse duhet të jetë “e përgatitur dhe e armatosur plotësisht” në vitin 2017-2018, për t’iu kundërvënë planeve të Shteteve të Bashkuara për ngritjen e sistemit raketor në Evropë.

Medvedev ka thënë para zyrtarëve të lartë ushtarakë se Rusia, megjithatë, “nuk i mbyll derën dialogut me SHBA-në dhe NATO-n”.

Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja thonë se plani raketor ka për qëllim mbrojtjen nga kërcënimet potenciale të Iranit.
XS
SM
MD
LG