Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 11 prillin në vite…


Napolen Bonaparta
1814 - Napoleon Bonaparta heq dorë nga perandoria dhe shpërngulet në ishullin Elba.

1689 - Uilliam III dhe Meri II u kurorëzuan si sovranë të përbashkët të Britanisë.

1713 - Traktati i Utrehtit u nënshkrua, duke i dhënë fund luftës spanjolle.Franca transferoi provincat detare në Britani.

1898 - Presidenti amerikan Uilliam Mek Kinley i kërkoi Kongresit që t’i shpallë luftë Spanjës.

1921 - Ajoua u bë shteti i parë që imponoi taksën për cigare.

1961 - Izraeli fillon gjykimin e Adolf Eihman, i akuzuar për krime lufte gjatë Luftës së Dytë Botërore.

1961 - Këngëtari Bob Dillan performoi për herë të parë, në Nju Jork.

1968 - Presidenti Xhonson nënshkruan Aktin e të Drejtave Civile.

2003 - Trupat amerikane morën qytetin verior irakian Mosul, pa luftë.

2006 - Kabineti izraelit ka deklaruar kryeministrin Ariel Sharon të paaftë përgjithmonë.
XS
SM
MD
LG