Ndërlidhjet

Procesi gjyqësor kundër Anders Behring Breivikut, që ka pranuar se ka kryer vrasjet ne korrikun e kaluar, nis sot në Osllo të Norvegjisë.

Breivik akuzohet për terrorizëm dhe për vrasjen e 77 njerëzve më 22 korrik të vitit të kaluar, tetë në shpërthimi në Osllo dhe 69 kryesisht të rinj, në ishullin Utaja, në të njëjtën ditë.

Avokati i Breivikut Geir Lipestad paralajmëroi publikun që të përgatitet për dëshmi “të vështira dhe sfiduese” nga Brejviku.

“Ai jo vetëm që do t’i shpejgoje(verpimet e tij), por do të thotë se i vjen keq që nuk ka mundur të shkojë më tutje”, ka tëhnë Lipestad.
XS
SM
MD
LG