Ndërlidhjet

Të burgosurit palestinezë dalin nga greva e urisë


Foto nga arkivi
Qindra të burgosur palestinezë në burgjet izraelite kanë rënë dakord që t'i japin fund një greve të gjatë masive të urisë.

Marrëveshja e arritur të hënën u konfirmua edhe zyrtarët palestinezë edhe nga ata izraelitë.

Rreth 1 mijë e 600 të burgosur, apo një e treta e 4 mijë e 800 palestinezëve që mbahen nga Izraeli, kanë refuzuar ushqimin që nga 17 prilli në shenjë proteste ndaj politikës së Izraelit për ndalimin pa gjyq dhe për kushtetet e burgut.

Disa prej grevistëve u tha të jenë në gjendje kritike.
XS
SM
MD
LG