Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 22 majin në vite...


Benito Musolini dhe Adolf Hitler
1939 - Adolf Hitler i Gjermanisë dhe Benito Musolini i Italisë, nënshkruan "Paktin e çelikut", me të cilin të dy vendet formuan në një aleancë ushtarake.

1813 - Kompozitori Riçard Uagner ka lindur në Lajpcig, Gjermani.

1859 - Autori i Sherlok Holmsit, zoti Artur Kanon Dojl, u lind në Edinburg, Skoci.

1882 - Shtetet e Bashkuara zyrtarisht e njohin shtetin e Koresë.

1907 - Aktori Lorens Oliver u lind në Dorking, Surrej, Angli.

1947 - Doktrina Truman u miratua dhe Kongresi amerikan ndau ndihmë ushtarake dhe ekonomike për Greqinë dhe Turqinë.

1960 - Një tërmet me magnitudë 9.5, goditi pjesën jugore të Kilit. Rreth 1.655 njerëz u vranë dhe 3000 të tjerë u plagosën.

1972 - Ceilon bëhet Republika e Shri Lankës, si dhe ratifikohet Kushtetuta e kushtetuta.

1990 - Në Lindjen e Mesme, Jemeni Verior dhe ai Jugor, bashkohen për t’u bërë një shtet i vetëm.

2011 - Një uragan goditi Xhoplin, në Misour, duke marrë jetën e të paktën 159 njerëzve dhe shkatërrimin e mbi 8000 shtëpive dhe bizneses.(g.k.)
XS
SM
MD
LG