Ndërlidhjet

Ish-gjenerali kolumbian deklarohet i pafajshëm


Fotografi ilustruese
Një ish-gjeneral kolumbian u deklarua i pafajshëm mbi akuzat se ka marrë ryshfet nga bandat e drogës.

Mauricio Santojo Velasko u paraqit, gjatë ditës, në Gjykatën e Qarkut në Aleksandria, ndërsa gjykatësi caktoi gjykimin për muajin shtator.

Pas seancës, avokati i Santojos, Oskar Rodrigez, nuk deshi të japë detaje të tjera për këtë rast.

Mirëpo, ai tha se Santojo ka sakrifikuar jetën për shtetin e tij dhe se ka të drejtë ta bëjë të qartë pafajësinë e tij.

Santojo ishte shef i sigurimit për presidentin e Kolumbisë, Alvaro Uribe, nga viti 2002 deri më 2005-tën.

Padia ndaj tij përfshin akuzat për marrje të ryshfetit dhe asistimin e bandave të drogës.
XS
SM
MD
LG