Ndërlidhjet

BE mund t’i vërë sanksione të reja Bjellorusisë


Bruksel
Zyrtarë të Bashkimit Evropian janë takuar të premten në Bruksel, ndërsa në fund të takimit kanë lënë të kuptohet se BE-ja mund të vërë sanksione të reja kundër Bjellorusisë.

Takimi ka ndodhur pasi që Minsku, javën e kaluar, ka dëbuar ambasadorin e Suedisë, për shkak të, siç është thënë, “mbështetjes tejet të madhe për të drejtat e njeriut”.

Mosmarrëveshjet kanë nisur kur një aktivist suedez, muajin e kaluar, ka hedhur më shumë se 800 arinj lodra pranë Minskut, me mesazhe pro lirisë së shprehjes.

Sekretari i përgjithshëm i Këshillit të Evropës, Torbjorn Jagland, ka thënë se dëbimi i ambasadorit suedez “nuk do të jetë në favor të Bjellorusisë për t’i dhënë fund izolimit nga pjesa tjetër e Evropës”.

Kryetari i Komitetit për Politikë dhe Siguri pranë BE-së, Olof Skog, ka thënë se Minsukut do t’i dërgohet “një mesazh shumë i qartë në ditët e ardhshme”.
XS
SM
MD
LG