Ndërlidhjet

I konfirmohet dënimi me vdekje sulmuesit në Mumbai


Pas sulmeve terroriste në Mumbai, 2008
Gjykata Supreme e Indisë konfirmoi të mërkurën dënimin me vdekje për sulmuesin e vëtëm të mbijetuar, që ndihmoi të kryheshin sulmet e vitit 2008 në qytetin e Mumbait.

Mohamed Ajmal Amir Kasab, i lindur në Pakistan, ishte një nga 10 personat e armatosur të cilët rrethuan Mumbain në sulmet që vranë më shumë se 160 njerëz.

Ai u dënua me vdekje për vrasje, akte terroriste dhe për shkaktim lufte në Indi në vitin 2010. Por, Kasab pretendoi se nuk ishte zhvilluar gjykim i drejtë ndaj tij.

Apeli i tij i parë u refuzua në vitin 2011.

Ai tani mund të bëjë një lutje për mëshirë te presidenti i Indisë.

India ka fajësuar grupin militant me bazë në Pakistan, Lashkar-e-Taiba për sulmet.

Autoritetet pakistaneze kanë pranuar se sulmi ishte planifikuar pjesërisht në territorin e tyre.
XS
SM
MD
LG