Ndërlidhjet

Paris: Grupi feminist parakaloi gjysmëlakuriq


Pamje nga arrestimi i një aktivisteje të grupit FEMEN gjatë demonstratës në Kiev me rastin e Kampionatit evropian të futbollit
Anëtaret e grupit feminist FEMEN në Ukrainë, mbrëmë në Paris kanë parakaluar gjysmëlakuriq, për ta festuar hapjen e asaj që ato e përshkruajnë si “kamp i ri stërvitor” në kryeqytetin e Francës.

FEMEN ka thënë se kampi do të shërbej si seli e re evropiane, ku aktivistet do të stërviten “të punojnë në ambiente me rrezik të madh”.

Grupi thekson se planifikon hapjen e zyreve në Nju Jork, Montreal dhe Sao Paolo.

FEMEN është formuar në vitin 2008 dhe është grup i njohur për demonstratat gjysmëlakuriqe në disa pjesë të Evropës. Ky grup ka demonstrtuar edhe në Lojërat Olimpike Londra 2012 dhe kampionatin evropian të futbollit Euro 2012 në Poloni.
XS
SM
MD
LG