Ndërlidhjet

Vandalizohet një pikturë e Mark Rothkos


Galeria
Një vandal ka dëmtuar një pikturë abstrakte të ekspresionistit Mark Rothko në muzeun modern Tate të Londrës.

Geleria tha se një vizitor i muzeut, të dielën ka hedhur një sasi të vogël ngjyre te zezë mbi pikturë.

Nuk është bërë e qartë se kush e ka kryer sulmin.

Ai ka shkruar emrin “Vladimir”, në një cep të pikturës.

Piktura e fshirë është pjesë e asaj që është njihet si “Seagram series” të Rothkos.
Rothko, i cili ka lindur në Perandorinë Ruse dhe më vonë është bërë qytetar amerikan, është konsideruar si një nga mjeshtrit më të rëndësishëm modern të shekullit të 20-të, i njohur për pikturat e mëdha abstrakte.

Ai vdiq në vitin 1970.
XS
SM
MD
LG