Ndërlidhjet

Tensione mes Sirisë dhe Izraelit


Ushtarë izraelitë
Izraeli tha se ka lasnuar të “shtëna paralajmëruese” në Siri dielën, pasi që mortaja sirianë goditën Lartësitë Golan të okupuara nga Izraeli.

Hedhja e raketës nga ana e Izraelit në Siri vjen në kohën kur janë rritur shqetësimet mbi
mundësinë e përhapjes së konfliktit të Sirisë në rajon.

Të dielën, aeroplanët sirianë qeveritarë sulmuan qytetin juglindor sirian të Al Bukamalit pranë kufirit me Irakun.

Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut tha se helikopterët e qeverisë gjithashtu sulmuan qytetin e Ras al-Ain në kufirin verilindor të Sirisë me Turqinë.
XS
SM
MD
LG