Ndërlidhjet

Vritet një anëtar i parlamentit irakian


Sesion parlamenttar irakian, foto nga arkivi
Një anëtar sunit i parlamentit irakian është vrarë nga një sulm vetëvrasës në provincën perëndimore të Anbarit.

Guvernatori provincial, Qassim al-Fahdaëi tha se Ifan al-Issaëi u vra së bashku me disa truproja dhe civilë në qytetin e Falluxhës.

Al-Issawi ishte një anëtar i bllokut sunit, që është pjesë e koalicionit qeveritar të Nuri al-Malikit.

Sulmi vjen në mes të tensioneve politike në rritje, derisa protestuesit sunitë kanë demonstruar për tri javët e fundit kundër qeverisë shiite.
XS
SM
MD
LG