Ndërlidhjet

Egjipt: Përleshje para pallatit presidentcial


Foto nga protesta në Kairo
Forcat egjiptiane të sigurisë kanë përdorur topa uji dhe të shtëna në ajër pasi që protestuesit hodhën bomba benzine dhe gurë në oborrin e pallatit presidencial në Kajro.

Përleshjet filluan pasi që mijëra egjiptian dolën në rrugë të premten në disa qytete për të protestuar kundër presidentit islamik Morsi Muhamed.

Protestat erdhën pas një jave trazira ku u vranë 56 njerëz. Trazirat filluan pas protestave të organizuara kundër dënimit me vdekje të 21 egjiptianvë për përfshirje në një trazirë futbolli gjatë vitit 2012.
XS
SM
MD
LG