Ndërlidhjet

Egjipti mund të ndryshojë datat e zgjedhjeve


Kajro, foto nga arkivi
Qeveria e Egjiptit është duke konsideruar që të ndryshojë datat e zgjedhjeve të ardhshme parlamentare, pas kërkesave që janë bërë nga të krishterët koptikë.

Ahmed Fahmy, kryetari i dhomës së lartë të parlamentit, Këshillit Shura, u tha ligjvënësve të shtunën se “presidenti [Muhamed Morsi] iu ka përgjigjur kërkesave të anëtarëve koptiëe dhe do të lëshojë një deklaratë për ndryshimin e datave të zgjedhjeve”.

Ai nuk njoftoi megjithatë, nëse qeveria do të shpallë datë të re.

Të enjten, Morsi njoftoi fillimin e katër raundeve zgjedhore në fund të prillit.

Tri nga katër datat - më 27 dhe 28 prill dhe 5 Maj –bien ndesh me kalendarin koptik që në këtë kohë festojnë Pashkët dhe ditët para Pashkëve.

Ndërkohë të shtunën, kreu i opozitës, Muhamed ElBaradei bëri thirrje për një bojkot të zgjehdjeve për legjislativ.
XS
SM
MD
LG