Ndërlidhjet

Rusia gjen ADN kali në salsiçe të importuara nga BE-ja


Foto ilustruese
Kompania mbikqyrëse e agrokulturës në Rusi thotë se ka gjetur mish kali në disa salsiçe të importuara nga një vend evropian.

Zyrtarët thanë të mërkurën se, është gjetur ADN-ja e kalit në një kontigjent të salsiçeve të shitura në Rajonin e Moskës, të cilat janë shitur si mish viçi.

Ndërkohë, kompania "Ikea", ka ndaluar shitjet e sallamit "Wiener", në pesë vende evropiane, duke thënë se testet kanë zbuluar gjurmë të mishit të kalit nga furnizuesi i saj suedez.

Këto salsiçe, të cilat është dashur të përmbajnë mish viçi dhe derri, janë shitur në dyqanet e "Ikea-s" në Francë, Spanjë, Britani, Irlandë dhe Portugali.
XS
SM
MD
LG