Ndërlidhjet

Vatikan: Lutja e parë e Papës Françesk


Papa Françesk në Bazilikën e Romës
Papa Françesk e ka mbajtur lutjen e tij të parë në Bazilikën e Romës. Ai mbrëmë u zgjodh Papa i parë nga Amerika Latine.

Kardinali argjentinas, Jorge Mario Bergoglio, 76 vjeçar, kryepeshkop në Buenos Ajres, është zgjedhur nga Konklava e Kardinalëve.

Papa i ri e ka zgjedhur emrin Françesk dhe e zëvendëson Papën Benedikti i 16-të, i cili paraqiti dorëheqje muajin e kaluar.

Gjatë ditës, pritet që ai të takohet me Kolegjin e Kardinalëve në Vatikan.
XS
SM
MD
LG