Ndërlidhjet

Qiproja nuk e largon monedhën evropiane


Ilustrim
Qiproja nuk ka ndërmend të largojë monedhën evropiane, ka deklaruar presidenti i këtij vendi, duke siguruar qiproitët se do t’i "përmbahet" marrëveshjes së ndihmës nga Bashkimi Evropian.

Presidenti Nikos Anastasiades, ka deklaruar kështu një ditë pasi bankat në vendin e tij, janë rihapur pas gati dy javë sa kanë qenë të mbyllura.

"Ne nuk e kemi ndërmend të largojmë euron", tha Anastasiades në një konferencë të nëpunësve civilë në kryeqytet, duke shtuar se "kemi shmangur rrezikun e falimentimit dhe se situata tani është e përmbajtur”.
XS
SM
MD
LG