Ndërlidhjet

Shitje rekorde e një pikture të Jackson Pollock-ut


Pikturë e Jackson Pollock
Një pikturë e Jackson Pollock është shitur për një rekord prej 58.4 milionë dollarësh në shtëpinë e ankandeve Christie në Nju Jork, këtë të mërkurë.

Piktura titullohet Numër 19, 1948 dhe paraqet një stil që pikon të pikturës së tij, në një përzierje të argjendit, të zezës, të kuqes dhe të gjelbrës.

Çmimi më i madh për një pikturë të Pollockut ka qenë 40.4 milionë dhe është vendosur në vitin e kaluar.

Gjithashtu në ankand, një pikturë e Roy Lichtenstein është shitur për 56.1 milionë dollarë.
XS
SM
MD
LG