Ndërlidhjet

Fuele Serbisë: Zbato marrëveshjen me Kosovën


Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Fuele.
Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Fuele, u ka bërë thirrje politikanëve serbë që të angazhohen në zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit dhe vazhdimin e reformave.

Ai ka thënë se Marrëveshja është një lëvizje e madhe në marrëdhëniet midis Beogradit dhe Prishtinës dhe se tani është i nevojshëm implemntimi i saj.

I pyetur nga gazeta serbe “Kurir” që të komentojë informatat se Gjermania mendon se Marrëveshja e Brukselit nuk mjafton që Serbia të marrë datën e negociatave evropiane, Fuele ka thënë se "vendet e BE-së pajtohen se prioriteti në hapjen e bisedave është përparimi i dukshëm dhe i qëndrueshëm në marrëdhëniet me Kosovën”.

Lexoni edhe këtë.
XS
SM
MD
LG