Ndërlidhjet

Erdogan dënon sërish protestat


Vazhdojnë protestat në Turqi
Ju lutem prisni
Embed

No media source currently available

0:00 0:01:06 0:00

Vazhdojnë protestat në Turqi

Kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogan ka dënuar sërish protestuesit anti-qeveritarë, duke i quajtur “plaçkitës” dhe u ka bërë thirrje mbështetësve që t’ua “mësojnë protestuesve një leksion” gjatë zgjedhjeve lokale të vitit të ardhshëm.

Erdogan i bëri këto komente, të dielën në qytetin jugor të Adanasë, ku janë përleshur të shtunën në mbrëmje protestuesit pro-dhe anti-qeveritarë.

Erdogan iu bëri thirrje mbështetësve të tij që të mos angazhohen në dhunë, derisa protestat në Turqi kanë hyrë në ditën e dhjetë.

Dhjetëra mijëra demonstrues ishin në rrugët e Stambollit të dielën, derisa janë zhvilluar demonstrata në Ankara, Izmir, dhe qytete të tjera.

Në Stamboll, protestuesit dogjën goma dhe hodhën fishekzjarre ndaj policisë, e cila u përgjigj me gaz lotsjellës.

Qeveria këmbënguli të shtunën se protestat ishin “nën kontroll”.

Dy protestues dhe një oficer policie janë vrarë gjatë 10 ditëve të protestave.(a.isufi)
XS
SM
MD
LG