Ndërlidhjet

38 vdesin, 25 lëndohen nga një sulm në Kirkuk


Irakj - Një oficer policie inspekton vendin e shpërthimit të një bombe në Kirkuk, 12Korrik2013
Të paktën 38 persona kanë vdekur dhe mbi 25 të tjerë janë lënduar në një sulm me bombë në pjesën veriore të qytetit Kirkut në Irak.

Zyrtarët thonë se shpërthimi është kryer nga sulmues vetëvrasës të premtën mbrëma, në një kafene të qytetit.

Askush ende nuk ka marr përgjegjësinë për këtë bombë.

Sulmet e lidhura me dhunën sektariane ndërmjet të shumicës Shiite dhe pakicës Suniite në Irak ka shkaktuar vdekjen e mijëra personave gjatë vitit.

Vetëm gjatë muajit qershor, sipas Kombeve të Bashkuara nga sulme të tilla janë vrarë 760 irakian.
XS
SM
MD
LG