Ndërlidhjet

Bradley Manning thotë se do bëhet Chelsea Manning


Ushtari, Bradley Manning shihet në këtë fotografi i veshur si grua në vitin 2010,
Bradley Manning ka thënë se ai planifikon që të jetojë si grua dhe për këtë do e fillojë terapinë me hormone, raporton Associated Press.

Deklarata e Manning është bërë një ditë pasi një gjykatë ushtarake amerikane e ka dënuar atë me 35 vjet burg për dhënien e dokumenteve sekrete faqes së internetit, Wikileaks.

Deklarata në formë të shkruar që fillimisht është transmetuar nga NBC mëngjesin e së enjtës, thotë se Manning planifikon të jetojë si grua me emrin, Chelsea.

Manning është orvatur me çrregullim të indetitetit gjinor, ideja që ai është një grua i lindur në trupin e një mashkulli.

Kjo ka qenë edhe një nga pikat kyçe të mbrojtjes së tij gjatë procesit gjyësor kundër tij.

Avokatët e kanë prezantuar si dëshmi të orvatjes së Manning me identitetin gjinor një foto të ushtarit me paruke bionde dhe me buzëkuq që ai ja ka dërguar një terapisti.
XS
SM
MD
LG