Ndërlidhjet

Karzai bën thirrje për paqe me talibanët


Presidenti i Afganistanit, Hamid Karzai.
Presidenti i Afganistanit, Hamid Karzai, u ka bërë thirrje militantëve talibanë që të ndalojnë luftimet dhe t’i bashkohen procesit të paqes.

Ai ka kërkuar nga udhëheqësit dhe luftëtarët talibanë “që të mos vrasin dhe shkatërrojnë njerëzit e rinj të Afganisanit”.

Karzai i ka bërë këto komente gjatë fjalimit të tij për Festën e Kurban Bajramit.

Në mesazhin e tij për Bajram, udhëheqësi i talibanëve, Mullah Omar, ka paralajmëruar Qeverinë afgane që të mos nënshkruajë marrëveshje të sigurisë me Shtetet e Bashkuara.

Omar po ashtu ka thënë se talibanët nuk do të marrin pjesë në bisedime për paqe nëse ato nuk mbahet në Katar, ku talibanët kanë zyrën politike.
XS
SM
MD
LG